دسته بندی ها بندی

چگونه قابل اعتماد باشیم؟

آیا می دانید فردی که قابل اعتماد مردم است چه مشخصاتی دارد؟ چگونه رفتار می‌کند و چه ویژگی‌هایی دارد؟ قابل اعتماد بودن از مهمترین و برجسته ترین ویژگی‌های یک انسان قابل اعتماد است. اگر می‌خواهید از دید دیگران فردی قابل اطمینان باشید، بایستی با 5 ویژگی افراد قابل اعتماد که در این مقاله به شما خواهیم گفت آشنا شوید و آنها را در خودتان پرورش دهید. با ما همراه باشید.

 

مشخصات افراد قابل اعتماد چیست؟

 تا چه حد خودتان را قابل اعتماد تصور می‌کنید؟ آیا دوستان و آشنایان شما، بر روی حرف هایتان اعتماد دارند؟ آیا در هنگامی که دچار شک و شبهه می‌شوند، مشکل خود را با شما در میان می‌گذارند؟ مسلما تمامی ما انسان‌ها دلمان می‌خواهد نه تنها برای خودمان بلکه در نظر دیگران هم قابل اعتماد باشیم و بتوانیم بر روی آدم‌ها نفوذ داشته و قلب و اعتماد آنها را تسخیر کنیم. فرد قابل اعتماد به درستی رفتار می‌کند، خوب گوش می‌دهد و خوب حرف می زند و به مواردی دیگری که در ادامه به صورت مفصل به آن خواهیم پرداخت، توجه کافی می کند. اگر شما هم می‌خواهید معتمد و با نفوذ باشید نکات زیر را در رابطه‌هایتان رعایت کنید.

چگونه قابل اعتماد باشیم

به حرفتان عمل کنید و روی حرفتان قاطعانه بایستید!

یکی از خصوصیات افراد قابل اعتماد، استقرار و قاطعیت آنها در حرف‌هایی است که می‌زنند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که گاها در مسیر زندگی خود با افراد فریبکار و غیر قابل اعتمادی برخورد داشته‌اید، در نهایت با عمل نکردن به حرف هایشان باعث رنجش و ناراحتی شما شده‌اند. از این رو اگر می‌خواهید مثمرثمر باشید و در نزد همه قابل اعتماد باشید، به حرف‌هایی که می‌زنید در هر شرایطی عمل کنید.

 چگونه قابل اعتماد باشیم

صداقت داشته باشید:

صداقت حرف اول در مقوله‌ی اعتماد است. فرد صادق روی حرفهایش می‌ایستد، به تعهداتش عمل می‌کند و زیر قولش نمی‌زند. صداقت رتبه‌ی اول در دسته ویژگی‌های فرد معتمد است. هر چقدر هم که سخت باشد، صادق باشید و آنچه در دلتان می‌گذرد را به راحتی به طرف مقابل خود بگویید. موضوع را سخت و پیچیده نکنید و هر چیزی که واقعا وجود دارد را به همان صورت بگویید. فرد صادق همیشه قابل اعتمادتر به نظر می‌رسد.

چگونه قابل اعتماد باشیم

تعاملات خود را با آدم های خوب بیشتر کنید!

یک مثال معروفی هست که می گوید: شما به همانقدر که از آدم‌های خوب، خوشحال و قابل اعتماد دور و بر خود را شلوغ کنید، به همان نسبت هم از زندگی بهتری برخوردار خواهید بود. قابل اعتماد شدن به خودتان بستگی دارد، به رفتارتان، به نحوه‌ی پاسخگویی شما به فرد مقابل و در کل به ابعاد شما. وقت خود را بیشتر با دوستان خوب و قابل اعتماد بگذرانید و چیزهایی مثبتی که در آنها می‌بینید را به خودتان اضافه کنید.

 

سخن چینی ممنوع:

اگر می‌خواهید بهترین و پرنفوذترین آدم روی زمین باشید، سخن چینی نکنید و به سخن چینی گوش ندهید. یکی از بدترین موضوعاتی که غالبا هم در پیرامون خود با آنها روبرو هستیم، بدگویی از آدم‌های اطرافمان است. منتها انسان‌ها این نکته را غالبا فراموش می‌کنند، که دیگر بزرگ شده‌اند! منظور حرفم اینست چرا به جای بدگویی و انتقال کردن احساس و افکار منفی به خودمان، رودرو سنگ‌هایمان را با هم وا نکنیم؟! لازم است بدانید، هنگامیکه خودتان پیشقدم می‌شوید و در مورد مشکلات پیش آمده، خودتان وارد بحث شده و مشکل را به نوعی حل میکنید، یکی از ویژگی های افراد قابل اعتماد را خواهید داشت. اراده و توانمندی شما در حل مشکلات از خصوصیات بارز افراد معتمد است.فرد قابل اعتماد چاچوب هایی را برای خودش در نظر می‌گیرد و مطابق با آن حرکت می‌کند، رفتار می‌کند و واکنش نشان می‌دهد. خط قرمزهای شما می توانند سازنده باشند و  موجب رشد و شکوفایی شما شوند.

چگونه قابل اعتماد باشیم

همدلی کردن را بیاموزید :

گاهی اوقات انسان‌ها بیشتر از اینکه نصیحتی را گوش دهند، دلشان همدلی می‌خواهد تا بتوانند آرام آرام با شما حرف بزنند. همدلی کردن را بلد باشید و سعی کنید همیشه فردی مورد اعتماد و همدل جلوه کنید. آنگاه خواهید دید چقدر تاثیرگذار خواهد بود. در همه حال همراه و همدل باشید، گاهی با دوستتان که مشکلی ناراحتش کرده، به کافه‌ای بروید و یک نوشیدنی گرم بخورید و به او اجازه دهید بیشتر در مورد موضوعی که برایش تنش ایجاد کرده حرف بزند و شما هم فقط شنونده باشید، چرا که در آن لحظه هیچ چیزی نقش شنونده را کمرنگ نخواهد کرد.

چگونه قابل اعتماد باشیم

گوش کردن را تمرین کنید:

یکی از آیتم‌ها و خصوصیات افراد قابل اعتماد، خوب گوش دادن به حرفهای دیگران است. هنگامیکه می خواهید به طرف مقابل و صحبت هایش گوش دهید به چشمهایش بنگرید و به آن احساس همراهی دهید تا مطمئن باشد که شما هوشیار هستید و به حرفهایش گوش می دهید. گاهی هم با تایید کردن، او را به ادامه دادن دردل‌هایش تشویق کنید. شاید کمی وقتگیر باشد ولی برای یک عمر احساس خوبی که در آن لحظه از شما گرفته را هیچوقت فراموش نخواهد کرد.

 

این را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

شاید از کد اچ تی ام ال HTML استفاده نماید : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>