دسته بندی ها بندی

چگونه استرس خود را کنترل کنیم؟ نکات کنترل استرس

استرس و راههای درمان استرس به خودتان بستگی دارد، اگر از آن دسته افرادی هستید که در یک کنفرانس علمی و یا یک همایش، قلبتان گروپ گروپ می زند و صدایتان لرزش پیدا میکند و به طور کلی دچار استرس می شوید، باید بدانید، زندگی کوتاه‌تر از آنست که بخواهید آن را با استرس تقسیم کنید. به احتمال خیلی زیاد می گویید: استرس در هنگام کنفرانس و همایش دست خودتان نیست! راست هم می گویید ولی به صراحت می تواند گفت: استرس نیز یکی از نقاط ضعفی است که قابل کنترل است. منتها با روشهایی که در ادامه برایتان ارائه می دهیم، می توانید استرس خود را خیلی راحت کنترل کنید.

چگونه استرس خود را کنترل کنیم؟ نکات کنترل استرس

نفس عمیق بکشید!

ممکن است بخواهید در یک جلسه ی مهم شرکت کنید و یا حتی در یک کنفراسی که هزاران نفر قصد دارند به صحبت‌های شما گوش دهند. این طبیعی است که قبل از شروع سخنرانی، به شدت استرس داشته باشید، احساس کنید نفستان بند آمده و رگهایتان برجسته شده‌اند. منتها یکی از موارد مهمی که شاید اصلا به آن توجه نکنید، تنفس باشد! تنفس جریانی است که همه به آن وابسته و بی توجه هستند. اگر می خواهید آرام شوید و خودتان را در یک حالت آرامش بخشی قرار دهید، نفس عمیقی بکشید و روی تنفس خود تمرکز کنید. تنفس یکی از اصلی ترین و مهمترین راه ارتباط بین ذهن و روح و جسم است که اگر با دقت نفس بکشید، تاثیر فوق العاده ای در آرامش و مسلط شدن شما خواهد داشت.

چگونه استرس خود را کنترل کنیم؟ نکات کنترل استرس

خواب منظمی داشته باشید!

خواب همانند تغذیه، یکی از نکات مهم در سلامتی آدم‌هاست. اگر خواب شبانه ی کافی داشته باشید که اختلالی در آن نباشد، می‌توانید در تمام طول روز آرامش داشته باشید. اگر تا دیروقت بیدار بمانید و مدام در طول خواب، به این طرف و آنطرف غلت بزنید، مسلما استرس و اضطراب در طول روز همراهتان خواهد بود. سعی کنید به محیط خوابتان اهمیت دهید، از رنگ های ملایم در دکوراسیون آن استفاده کنید و شب ها از خوردن کافئین و قهوه خودداری کنید، در عوض می‌توانید از دمنوش‌های گیاهی آرامش بخش بهره ببرید. اینگونه می توانید سر ساعت مشخصی به خواب رفته و صبح خوبی را شروع کنید.

چگونه استرس خود را کنترل کنیم؟ نکات کنترل استرس

غذاهایی بخورید که استرس را دور می کند!

تغذیه نه تنها ضامن سلامتی ادم ها محسوب می شود، بلکه در کنترل خیلی از حالات روحی نیز موثر هستند. اگر فردی هستید که می خواهید هر چه زودتر از شر استرس خلاص شوید و در هنگام سخنرانی، دست و پایتان را گم نکنید و راحت و آسوده از پس همایش ها و کنفرانس ها بر بیایید، از غذاهایی استفاده کنید که به شما آرامش دهد و از استرس دورتان کند.

چگونه استرس خود را کنترل کنیم؟ نکات کنترل استرس

بوی قهوه را امتحان کنید!

استشمام بوی خوش، می‌تواند تاثیر فوق العاده در حفظ آرامش و درمان استرس داشته باشد، همانقدر که محیط مناسب است، بوی خوب نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. بوی قهوه از جمله حس‌های خوبی است که می تواند موجب آرامش شود، چرا که مغز به صورت موثری بوی خوش را می فهمد و واکنش جالبی از خودش نشان می‌دهد. به عنوان مثال بوی نعناع می تواند خستگی را از تن شما دور کند و یا بوی یاسمن، همانند قهوه آرامش بخش و شادی آفرین است.

در محیط‌های مثبت وقت بگذرانید!

محیط نقش مهمی در کاهش استرس دارد. محیط های مثبت به شما انگیزه و اعتماد به نفس می‌دهد و در عوض محیط‌های منفی تنش و استرس شما را افزایش می دهد. لازم است بدانید: بدگویی و حرف‌های ناامید کننده انرژی زیادی را از شما تخلیه می کند که همین امر، باعث استرس در شما خواهد شد. محیط و افرادی را انتخاب کنید که حس و حال خوبی به شما بدهند و قدرت و اعتماد به نفستان را بیشتر کنند.

چگونه استرس خود را کنترل کنیم؟ نکات کنترل استرس

خودتان را با چیزهای ساده خوشحال کنید!

هنگامیکه غرق در استرس هستید و انرژی‌های مثبتی را در اطراف خود نمی بینید، بهتر است قدم بزنید و یا کارهایی را انجام دهید که برای دقایقی هر چند کوتاه، حالتان را بهتر کند. تحقیقات نشان داده است خرید و هدیه خریدن و قدم زدن می تواند خلق و خوی بهتری را در فرد تقویت کند.

لبخند می تواند معجزه کند!

لبخند و خندیدن می‌تواند حکم یک داروی آرامش بخش را داشته باشد، لبخند باعث آزاد کردن اندروفین بدن شما می شود و تنش و استرس را دور کرده و باعث شاد شدن و آرامش شما خواهد شد. می توانید در زمان هایی که وقت کافی دارید، به جای تماشای برنامه های استرس آور، یک فیلم کمدی تماشا کنید و یا در زمان هایی که با دوستان خود دور هم جمع شده اید، یاد خاطره های جالبتان بیفتید و بخندید.

چگونه استرس خود را کنترل کنیم؟ نکات کنترل استرس

ورزش را فراموش نکنید!

ورزش کردن باعث تخلیه شدن انرژی‌های منفی و جذب انرژی‌های مثبت در بدن می شود. جالب است بدانید: هنگامیکه بدن شما حس و حال خوبی داشته باشد و همچنین خواب کافی داشته باشید، استرس نیز  به سراغ شما نمی آید.

این را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

شاید از کد اچ تی ام ال HTML استفاده نماید : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>