دسته بندی ها بندی

7 استراتژی اصولی در تصمیم گیری که باید بدانید!

گاهی اوقات ساده‌ترین تصمیم گیری‌ها تبدیل به سخت‌ترین کارها می شود. فرض کنید برای استراحت به یک کافه رفته اید و مدام مابین عناصر داخل منو می چرخید، در یک لحظه دلتان نوشیدنی گرم می خواهد، و با یک چشم برهم زدن دیگر، دلتان هوس خوردن لیموناد، باز هم مردد در منویی که در دستتان است می چرخید و در لحظه‌ی آخر که باید سفارش دهید، بدون هیچ تمایلی آخرین آیتم را انتخاب می‌کنید! این تنها یک نمونه از ضعف در تصمیم گیری می باشد. در واقع یکی از راههای تصمیم گیری بر سر مسائل مهم زندگی قاطعیت در آن است. این موارد می‌تواند، تصمیم گیری برای ازدواج باشد، یا تصمیم گیری در انتخاب رشته تحصیلی و هر چیز دیگر! منتها مورد مهمی که می تواند حسابی مچ گیری کند، انتخاب های مهم زندگی است. بنابراین باید راههای تصمیم گیری را بلد باشید تا بتوانید در این مقوله به هدفتان برسید. تصمیم گیری یکی از اجزای مهم زندگی ما ادم‌هاست و باید در هر لحظه برای هرچیزی به یک تصمیم گیری درست برسیم. برای اینکه بدانید چگونه تصمیم گیری کنید با ما تا پایان این مطلب همراه باشید!

7 استراتژی اصولی که در تصمیم گیری باید بدانید

گزینه های پیشنهادی را در یک صفحه بنویسید!

ممکن است شما با یک تصمیم مهم روبرو شده باشید، فرض کنید این تصمیم گیری برای انتخاب رشته‌ی تحصیلی دانشگاهی شما می باشد، قطعا این تصمیم یکی از مهمترین تصمیمات شما در زندگی خواهد بود. چرا که قرار است بخش مادی و زندگی شغلی خود را با این انتخاب رقم بزنید. از این رو باید حسابی به ان توجه کنید. پیشنهاد چگونه، به شما اینست: یک طوفان ذهنی راه اندازی کنید! چگونه؟ خب، شما قرار است به یک نتیجه قابل قبول، مناسب شرایط شما و همچنین ایده‌آل برسید، می توانید یک طوفان ذهنی راه بیاندازید، به اینصورت که با گروهی از دوستان و اقوام و افرادی که به نظر شما می توانند نقش مهمی در این تصمیم گیری داشته باشند، ارتباط برقرار کرده و صورت مسئله را برای همه ارسال کنید. اینگونه هر یک از آنها با توجه به نظرات شخصی و تجربی خودشان می توانند به شما کمک کنند. فهرستی از تمام گزینه های پیشنهادی آماده کنید و سپس با توجه به تمام پیشنهادات، تصمیم نهایی و قطعی خودتان را بگیرید.

7 استراتژی اصولی که در تصمیم گیری باید بدانیدمیزان ریسک را بسنجید!

پشت تمام تصمیم‌گیری‌های آدم‌ها یک هدف نهفته است. تصمیم گیری به رسیک احتیاج دارد و در معنای کاملتر، تصمیم گیری یعنی رسیک پذیری! منتها با توجه به تصمیمی که قرار است گرفته شود، به این بیندیشید که چقدر ریسک نیاز دارد و شما چقدر می توانید ریسک کنید، آیا فرد ریسک پذیری هستید؟ آیا می توانید مسئولیت تمام تصمیم گیری‌هایی که می گیرید را برعهده بگیرید، این سوال‌ها می‌تواند در تصمیم گیری به دردتان بخورد. همچنین لازم است بدانید: قبل از هر تصمیم گیری بایستی منفعت آن تصمیم را مشخص کنید و ببینید تا چقدر برایتان سود آور است و چه احتمالاتی می تواند داشته باشد.

7 استراتژی اصولی که در تصمیم گیری باید بدانید

چه مزایا و معایبی به همراه دارد؟

لازم است بدانید: تصمیم گیری شما در چه موردی است؟ آیا می خواهید در یک سازمان یک تصمیم در امور مالی بگیرید، در اینصورت بایستی مزایا و معایب این تصمیم را بررسی کنید تا بتوانید به بهترین صورت در مورد آن فکر کنید و به یک تصمیم گیری بپردازید.

هر تصمیمی باید محتاطانه گرفته شود و تمام جوانب آن را در نظر بگیرید، باید بتوانید چارچوب هایی را برایش تعریف کنید. به عنوان مثال، با گرفتن این تصمیم چه آینده ای برای سازمان پیش می آید و این میزان ریسک می تواند جوابگو باشد یا خیر؟!

تصمیم‌گیری هوشمندانه به معناری ارزیابی و تجزیه و تحیلی تمام مواردی است که در تصمیم شما دخالت داده می شوند. همچنین باید مزایا و معایب مسئله را فهرست کنید، اگر به یکی از گزینه هایتان احساس خوبی ندارید، آن را حذف کنید تا بتوانید درست تصمیم گیری کنید.

7 استراتژی اصولی که در تصمیم گیری باید بدانید

ترس هایتان را به کنار بگذارید!

ترس یک موجود ذهنی موزی است، دلش می خواهد با نفوذ در آدم ها، جلوی موفقیت آنها را بگیرد! اگر می خواهید برای مهمترین تصمیمات زندگی خود به بهترین نتیجه برسید، ترس هایتان را به کنار بگذارید و ابعاد دیگر تصمیم گیری را در نظر بگیرید، به عنوان مثال: به این فکر کنید که این تصمیم چه نفعی می تواند برای شما داشته باشد و یا تا چه حد می تواند به شما حس برنده بودن بدهد. غالبا در هنگام تصمیم‌گیری‌ها فشارها و ترس های زیادی پیرامون آدم ها جمع می شوند که می توانید به راحتی آنها را از میان بردارید.

7 استراتژی اصولی که در تصمیم گیری باید بدانید

اطلاعات کافی جمع آوری کنید!

در اختیار داشتن اطلاعات کافی در تصمیم گیری می تواند نقش مثمر ثمری ایفا کند. اگر فکر می کنید برای تصمیم گیری در رابطه با موضوع پیش امده اطلاعات کافی ندارید، بهتر است زمانی را صرف کنید و اطلاعات درست جمع آوری کنید. اطلاعات کافی می تواند ترس هایتان را کنار بگذارد و به شما در تصمیم گیری کمک کند.

7 استراتژی اصولی که در تصمیم گیری باید بدانید

نتیجه گیری

برای تصمیم‌گیری در مهمترین مسائل زندگی، کافیست منطقی به موضوع نگاه کنید، اهدافتان را روشن سازید و با سنجیدن تمامی مسائل، مزایا و معایب، بدون هیچ شک و شبهه ای تصمیم گیری کنید. از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

 

این را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

شاید از کد اچ تی ام ال HTML استفاده نماید : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>