دسته بندی ها بندی

کیست تخمدان، انواع، علائم آن در بدن و درمان!!!

شاید شما هم از دسته افرادی باشید که از اختلالات دوره قائدگی خود نگران هستید و عدم اطلاع از دلیل آن، شما را دچار اضطراب و نگرانی می کند، شاید هم از موهای زائدی که روی صورت خود می بینید، گله و شکایت دارید، ولی هیچ راه حلی برای آن ندارید! لازم است بدانید: هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید، اولین احتمالی که برای این مشکلات ذکر شده می دهد، وجود کیست تخمدان است، که خیلی از خانم ها از آن بی خبرند! در واقع اختلالات هورمونی، می تواند دلایل محکمی برای وجود کیست در تخمدان شما باشد، از این رو ما در این مقاله قصد داریم، با توجه به اهمیت این موضوع و ارتباط آن با سلامت زنان، مطالب مهمی را در ارتباط با کیست ها و درمان آنها برای شما ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

کیست تخمدان، انواع، علائم آن در بدن و درمان!!!

تخمدان چیست؟

تخمدان‌ها دو عضو کوچک بدن، در دو سمت رحم هستند و هورمون‌هایی چون: استروژن و پروژسترون که موجب عمل قاعدگی می‌شوند را تولید می‌کنند. لازم است بدانید: طی هر ماه تخمدان‌ها، تخم کوچکی را آزاد می کنند و این تخم، مسیر لوله‌ی فالوپ را طی می‌کند که توانایی باروری را به فرد می دهد، این چرخه آزادسازی تخم را، تخمک گذاری می گویند.

کیست چیست؟

کیست، ساختاری بسته و کیسه شکل است که حاوی مایعات، گاز یا مواد شبه‌ جامد است. وجود کیست داخل بدن امری عادی بوده و ممکن است در هر جای بدن و در هر سنی با اندازه های مختلف بروز کند. گاهی اندازه کیست ممکن است به حدی کوچک باشد که فقط زیر میکروسکوپ قابل مشاهده باشد و یا تا جایی رشد کند که جایگزین اندام‌ها و بافت‌های طبیعی بدن شود. همچنین دیواره بیرونی کیست را، کپسول می نامند.

دلایل بوجود آمدن کیست:

کیست به دلایل مختلفی از جمله: عفونت، تومورها، بیماری های التهابی مزمن، ژنتیک- ارث، فرسودگی و یا مسدود شدن جریان مایعات بروز می کند.

کیست تخمدان، انواع، علائم آن در بدن و درمان!!!

علائم کیست تخمدان:

در بسیاری ازمواقع کیست تخمدان علائم و نشانه های بیرونی ندارد. کیست های بزرگ علائمی نظیر: درد در اطراف شکم یا لگن ایجاد می کنند، این دردها می‌توانند به دلایلی همچون پارگی کیست، بزرگ‌شدن و کشش آن، خونریزی در کیست یا پیچ‌خوردگی کیست که به تورشن معروف است، ایجاد شود. همچنین در بعضی مواقع نیز نشانه هایی مثل افزایش ابعاد شکمی و احساس نفخ شکم، استفراغ، حالت تهوع و سوءهاضمه را نشان می‌دهند. کیست تخمدان انواع مختلفی دارد همانند: کیست‌ فولیکولی، کیست شکلاتی، درموئید و کیست‌هایی که به خاطر سندروم تخمدان کیست ‌ساز یا پلی کیستیک ایجاد می شوند. کیست های تخمدان اغلب به سرطان تبدیل نمی‌شوند و از طریق سونوگرافی یا معاینه‌ی فیزیکی قابل تشخیص‌ هستند.

چه عواملی باعث بروز کیست تخمدان می شود:

بروز کیست در تخمدان، به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از شایع ترین علت های بروز این کیست، عدم تخمک گذاری است، دلیل آن هم اینست : فولیکولی که قرار است تخمک ایجاد کند به دلایل مشکلات فیزیکی با جمع شدن آب در داخل خود، به کیست تبدیل می شود. گاهی نیز پیش می آید که چند تخمک، چند کیست تولید می کند، با تکرار شدن این عمل کیست های کوچکی در ناحیه تخمدان ها ایجاد می شود که به تخمدان های پلی کیستیک معروف هستند.

کیست تخمدان، انواع، علائم آن در بدن و درمان!!!

کیست‌های خوش خیم:

اینگونه کیست ها، بیرون از سلول ها و روی سطح رحم بوجود می آیند و اغلب درون آن ها ازآب پر است.

کیست فولیکولی:

شایع ترین کیست تخمدان است. کیست فولیکولی در اثر رشد و بزرگ شدن یک فولیکول ایجاد می شود، فولیکول حاوی مایع و نگهدارنده تخمک می باشد. کیست فولیکول در زمان قاعدگی از حد طبیعی خودش بزرگتر می شود و اجازه نمی دهد تخمک خارج شود. این نوع کیست، معمولا خود به خود درمان می شود.

کیست تخمدان درموئید:

این نوع کیست، یک تومور خوش خیم است و حاوی مو، خون، چربی، ناخن، استخوان، غضروف یا بافت های تیروئیدی است.کیست مویی هیچ علامتی ندارد و اگر این کیست شروع به بزرگ شدن کند، موجب چرخش تخمدان و اختلال در جریان خون می شود.

کیست جسم زرد:

غده‌ای کوچک و موقتی است و بعد از رها شدن تخمک از تخمدان، ایجاد می شود. وظیفه‌ی جسم زرد تولید هورمون پروژسترون است که برای آماده کردن پوشش درونی رحم، برای تخمک بارور شده نقش مهمی دارد. عامل بوجود آمدن کیست جسم زرد، تولید بیش از اندازه مایع قهوه‌ای رنگی است که منجر به انباشته شدن فضای داخلی فولیکول و بزرگ شدن غیر عادی آن می شود.

کیست شکلاتی:

بافت‌های طبیعی لایه داخلی رحم در این نوع از کیست، در سایر قسمت‌های بدن رشد می‌کند و روده‌ی بزرگ و لگن درگیر این مسله می شوند. این کیست به رنگ های قهوه‌ای و قرمز نشان می دهند، از این رو به آن کیست شکلاتی می‌گویند.

کیست تخمدان، انواع، علائم آن در بدن و درمان!!!

سندروم تخمدان پلی کیستیک:

نتیجه اختلالات هورمونی و علت اصلی ناباروری در زنان، سندروم تخمدان کیست ساز است. وجود چند کیست کوچک در تخمدان ها موجب بروز این سندروم می شود.

درمان کیست تخمدان:

معمولا کیست هایی مانند جسم زرد و فولیکولی بسیار شایع هستند و هیچگونه خطری ندارند و خیلی زود خوب می شوند، غالبا این کیست ها در زمان تخمک گذاری بوجود می آیند و جای هیچگونه نگرانی وجود نخواهد داشت، بنابراین برای شناخت این کیست ها باید سونوگرافی انجام دهید. در اکثر مواقع پزشک با وجود کیست های خوش خیم با تجویز داروهای ضد بارداری مانع از رشد کیست شده و در یک دوره 2 الی 3 ماهه می توانید از شر کیست تخمدان خلاص شوید، از این رو اگر با علائمی که در این مقاله گفته شد مواجه شدید، قبل از هر اقدامی به پزشک مراجعه کنید. همچنین تغذیه نیز یکی از مهمترین بخش های درمان کیست است. افرادی که از کیست تخمدان رنج می برند بایستی برای یک دوره ای از خوردن شکلات و کاکائو و همچنین بستنی دوری کنند.

این را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

شاید از کد اچ تی ام ال HTML استفاده نماید : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>